Descriere
Cabochoane din onix verde 8mm
Cabochon semisferic din onix verde, de 8 mm, realizat din cristal 100% natural și prelucrat manual în India. Este o alegere practică pentru bijutieri și pasionați de handmade care caută pietre semiprețioase pentru montat în cercei, inele, pandantive sau brățări, cu o notă de culoare verde echilibrată și luciu plăcut.
Onixul verde (onyx), varietate de calcedonie stratificată, are o duritate de 6.5–7 pe scara Mohs, ceea ce îl face potrivit pentru purtare zilnică, cu îngrijire adecvată. Fiind un cristal natural lucrat manual, pot apărea variații subtile de ton, mici incluziuni sau diferențe fine de finisaj, semne firești ale autenticității. Fotografiile sunt reale, însă nuanța poate varia ușor în funcție de setările ecranului. Fiecare piesă se comercializează individual; prețul include TVA, iar la livrare veți primi un cabochon asemănător imaginii. Produsul vine însoțit de certificat de garanție și conformitate, conform autorizației ANPC.
În plan simbolic, onixul verde este adesea ales pentru proiecte orientate spre curaj și voință, împământare, stabilitate și protecție energetică. Este asociat cu elementul Pământ și planeta Saturn și este frecvent conectat cu chakra rădăcinii (Muladhara). Mulți îl preferă în creații dedicate nativilor din Capricorn, Leu și Scorpion sau pentru cei născuți în lunile iulie și decembrie.
- Ide
Specificatii
- Cabochon
- 1 buc
- 8mm
- Cristal natural
- Semisfera
- Verde
- India
- Confectionare bijuterii ,
- Curaj și voință ,
- Impamantare si stabilitate ,
- Protectie energetica
- Onyx ,
- Varietate de Calcedonie stratificata
- Pamant
- Trigonal
- SiO2 (Varietate de calcedonie cu benzi contrastante)
- Da, 100%
- in domeniul financiar ,
- in educatie ,
- in marketing si vanzari ,
- in sanatate
- 6.5–7 (din 10)
- Decembrie ,
- Iulie
- Joi ,
- Marți
- (1) Chakra Radacinii - Muladhara
- Capricorn ,
- Leu ,
- Scorpion
- Saturn
- Onix ,
- Onix verde
- apa curgatoare ,
- cu ajutorul altor cristale ,
- ingropare în pamant ,
- lumina lunii ,
- lumina soarelui ,
- prin sunet ,
- purificare cu fum de tamaie - salvie alba - palo santo sau betisoare parfumate ,
- purificare în sare ,
- reiki sau intentie mentala
Review-uri
Recenzii clienti
